Wystawa w 120 rocznicę powstania Bundu

Celem wystawy „Bund, znaczy związek” jest przypomnienie ważnej organizacji społeczno-politycznej polskich Żydów, działającej na ziemiach polskich ponad pół wieku.

Bund – Powszechny Żydowski Związek Robotniczy był socjalistyczną partią opartą na idei solidarności i samopomocy, która uosabiała życie i lepszą przyszłość dla społeczności żydowskiej w ich dotychczasowym miejscu zamieszkania. Historia Bundu to również opowieść o walce o wolność osobistą, ekonomiczną i kulturową, którą zakończył holocaust, a następnie przyjęcie radzieckiego modelu politycznego w PRL. W Warszawie, Łodzi, Lublinie i wielu innych miastach w okresie II Rzeczypospolitej członkowie Bundu zasiadali w radach miejskich. Bundowcy prowadzili niezwykle żywe, rozgałęzione życie polityczne, kulturalne, oświatowe i sportowe. Organizacja zrzeszała ok. 40 tys. członków w samej partii, a także w założonych przez nią organizacjach społecznych (Cukunft, SKIF. Morgensztern).

Marek Edelman stał się symbolem Powstania w Warszawskim Getcie i do dziś pozostaje najbardziej rozpoznawalnym członkiem Bundu. Członkiem związku był także Władysław Kopaliński, wybitny kulturoznawca i encyklopedysta. Członek Bundu, Samuel Zygelbojm reprezentował partię w namiastce parlamentu na uchodźstwie podczas II Wojny Światowej, aż do swego tragicznego samobójstwa w proteście przeciw eksterminacji Żydów w Warszawskim Getcie.

Na 36 planszach formatu B1 przedstawimy historię 120 lat organizacji, która miała znaczący wpływ na historię Polski.

Wystawę „Bund, znaczy związek” można oglądać przed Urzędem Dzielnicy Warszawa Żoliborz przy ul. Słowackiego 6/8, który znajduje się w pobliżu wyjścia z metra na przystanku Pl. Wilsona. Ekspozycja będzie dostępna od 11 grudnia 2017 r. do 11 stycznia 2018 r.

Specjalnie dla osób, które nie będą mogły dotrzeć na miejsce, wystawa będzie dostępna w Internecie pod adresem www.120bund.pl przez najbliższy rok.

Wystawę zrealizowało Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Warszawa w Europie przy wsparciu finansowym ze środków Fundacji im. Róży Luksemburg Przedstawicielstwo w Polsce.