W stulecie Legii

W kwietniu 1916 r.  (przyjmuje się okres pomiędzy 05 a 15), na wniosek chorążego Zygmunta Wasseraba, w kancelarii kompanii sztabowej Komendy Legionów Polskich w lasach niedaleko Maniewicz na Wołyniu – gdzie stacjonowały przez jakiś czas Legiony Polskie – odbyło się założycielskie zebranie piłkarskiej drużyny sportowej. Miała ona ambicję wyróżnić się ponad inne istniejące wówczas wojskowe zespoły w Legionach Polskich, które składały się prawie wyłącznie z żołnierzy Legionów. Prezesem został chorąży Władysław Groele, a na wniosek Stanisława Mielecha (późniejszy strzelec pierwszej bramki w historii mistrzostw Polski), przybrał nazwę „Drużyna Sportowa Legia”.

Ekspozycja ma skoncentrować się na tematyce historycznej, opisać pewien kontekst w którym drużyna rodziła się, ukazany dzięki kilkudziesięciu fotografiom tych, którzy z początkiem lat 20. stworzyli W.K.S. Legia.  Historia Klubu zostaje opowiedziana do 1939 r.

Warszawskie organizacje pozarządowe zajmujące się upamiętnianiem ważnych wydarzeń z historii Warszawy, postanowiły przygotować wystawę „W stulecie tradycji W.K.S. Legia 1916 – 1939”. Ekspozycja została zorganizowana przy współpracy Stowarzyszenia Warszawa w Europie oraz Towarzystwa Przyjaciół Warszawy Oddział Bielany – Żoliborz, sponsorem projektu jest firma BYŚ – Wojciech Byśkiniewicz, natomiast partnerem merytorycznym wystawy jest Muzeum Sportu i Turystyki, które udostępniło bogaty materiał zdjęciowy z epoki. Honorowy patronat nad wystawą objął pan Andrzej Strejlau.

Plenerowa ekspozycja będzie miała charakter mobilny i zostanie pokazana w różnych częściach Warszawy; otwarcie odbędzie się na Żoliborzu, następnie ekspozycja trafi na Wolę i Ochotę.

Wernisaż wystawy odbędzie się 24 maja o g. 12.00 w Galerii Przystanek, która znajduje się na ogrodzeniu parku im. Żeromskiego przy pl. Wilsona. Dla osób, które nie będą mogły dotrzeć na miejsce ekspozycji, została przygotowana ogólnie dostępna strona www.100legia.com.pl, z pełną wersją wystawy.